Aromaterapeutické medy do čaje i do vany

Vybrat si můžete celkem ze čtyř druhů medů: 

  • grapefruitovou silicí a extraktem Schizandra chinensis,
  • se silicí šalvěje muškátové a eukalyptu a extraktem z kozlíku lékařského,
  • ze silicí z máty peprné, máty kadeřavé a extraktem echinacea,
  • se silicí mandarinkytea treevanilky a šípkovým extraktem.

Medy zakoupíte zde v eshopu , nebo v prodejnách zdravé výživy apod. nebo i na těchto adresách: 

Panerie Vítězná 15, Praha 1
Panerie Česká 32, Brno
Panerie Bělohorská 25, Praha 6
Panerie Kaprova 3, Praha 1
Panerie 28.října 10, Praha 1
Panerie Seifertova 39, Praha 3
Panerie Národní 18, Praha 1¨

Med můžete objednat v našem obchodě.


Med jako potravina i kosmetikum je známý stovky let a jeho účinky jsou rozmanité. Med s příměsí kompozic rostlinných silic má velmi široké použití i hodnotu. Chuťově jde o potravinu atraktivní a dětmi ochotně akceptovanou a v kosmetice o účinnou látku s tradičně širokým použitím v domácí péči o zdraví a krásu pleti (viz recepty). Tyto vlastnosti má ovšem jen kvalitní med, který je získán šetrným způsobem z čistých oblastí a je také šetrně zpracován (používáme jen český med). Pro silice je med ideální nosič a zvyšuje jejich rozmanité léčivé schopnosti, které tímto způsobem mohou být ideálně využity při různých aplikacích. Takto aditivovaný med můžete použít stejně jako neupravovaný, zapracovat podle našich receptur, nebo jednoduše rozpustit do vanové lázně. Harmonie krásné vůně a chuti Vás překvapí stejně jako blahodárné léčivé účinky. Ty oceníte hlavně v oblasti prevence.


Obecně o složení a léčebném využití medu :
Hlavní složkou jsou jednoduché lehce stravitelné cukry - monosacharidy, které tvoří asi 70 hmotnostních % medu - s převahou ovocného cukru ( fruktózy) a hroznového cukru ( glukózy ). Jen velmi málo je zastoupen řepný cukr ( sacharóza ) - do 5 %. Složitější cukry oligosacharidy a dextriny jsou zastoupeny více v medovicových medech ( tmavých lesních ), kde je jich i více než 10 %, v květových medech ( z nektaru květů ) jich bývá do 2 %. Voda je obvykle přítomna v rozsahu 16 % - 19 %. Vyšší obsah než 20 % může být příčinou zkvašení medu.
Bílkoviny rostlinného i živočišného původu v množství až 0,5 %. Velký význam má obsah bílkovin enzymatického charakteru - invertázy štěpící sacharózu, amyláz označovaných jako diastáza a štěpících složitější cukry na dextriny a maltózu. Kataláza, která při zřeďování ( např. v ústech ) vytvářením nízké koncentrace peroxidu vodíku působí dezinfekčně, a další enzymy.
Volné organické kyseliny a aminokyseliny.
Inhibiny = látky rostlinného původu s antimikrobiálními účinky. Stárnutím medu a zejména porušováním teplem a světlem antiseptické účinky medu slábnou - je třeba jej přechovávat při nízké teplotě ve vzduchotěsných nádobách bez přímého oslunění.
Vitaminy - A, B komplex, C, D, H, K, E, P.
Rostlinná i živočišná barviva - flavony ( žluté s antibakteriálními účinky ), karoteny ( b - karoten = provitamin A ), melaniny aj.
Pyl - zvláště v květových medech, tvoří mimořádně cennou součást medu, která může působit proti vzniku pylových alergií - ovšem jen při pravidelném užívání medu z dané geografické oblasti ( " český med " ).
Minerální látky včetně pro výživu potřebných látek stopových ( P, K, Fe, Se... ) 

Med patřil mezi složky lidské potravy od nepaměti a je z tohoto hlediska nejpřirozenějším a tudíž biologicky nejhodnotnějším sladidlem s řadou dalších příznivých účinků na lidský organismus. Již Hippokrates a Galenos podávali nemocným mléko s medem. V čínské medicíně se stále uplatňuje žen - šen s medem.
Med se významně uplatňuje při výživě a regeneraci srdeční svaloviny při srdeční insuficienci jako nejdokonalejší přírodní pohonná hmota pro srdce ( obsahuje též látky rozšiřující srdeční cévy ).
Med pozitivně působí na činnost jater - pomáhá udržovat zásobu glykogenu a snižovat obsah tuků.
Med příznivě ovlivňuje činnost trávicího ústrojí - při nechutenství, hyperaciditě, vředových chorobách i v pooperačních stavech. Med přitom působí mírně projímavě a dezinfekčně.
Med se uplatní také při nemocích ledvin a močového ústrojí - rozšiřuje cévy v ledvinách při zánětlivých onemocněních. Med je cenným přírodním léčivem při respiračních epidemicky probíhajících onemocněních - při jejich léčení i v prevenci. Posiluje činnost srdce, tlumí horečnaté stavy a současně působí antisepticky.
Med působí příznivě na regeneraci ran a popálenin ( nikoli na čerstvé rány a popáleniny ) a hojení se zlepšuje i při podávání stravy doplněné medem. Významně pomáhá i při regeneraci po otravách včetně stavů po nadměrné konzumaci alkoholu.
Med se doporučuje při léčení vysokého krevního tlaku ( hypertenzní choroby ), stejně jako k odstranění nervové vyčerpanosti, únavy a nespavosti ( 2 kávové lžičky medu před spaním ).


Rostlinné silice v aromaterapeutickém medu 

  • Grapefruitová silice ( Citrus paradisi ) a extrakt Schizandra chinensis

· Grapefruit ( Citrus paradisi ) je stimulační a osvěžující agens. Vykazuje významné antidepresivní účinky a zároveň pozitivní efekt při respiračních problémech či běžném nachlazení. Působí jako psychostimulant i uklidňující agens při nervozitě a bolestech hlavy. Je vhodný pro koupele a masážní směsi určené k celkovému posílení organismu a podpoření schopnosti soustředit se.
· Schizandra chinensis. Japonská medicína využívá léčebné účinky této rostliny k léčbě onemocnění jater. Deriváty z této léčivky jsou užívány také ke zlepšení funkce žaludku či celého trávicího systému. Navíc bylo zjištěno, že látky v ní obsažené mají pozitivní efekt na krevní oběh, neboť normalizují krevní tlak. Schizandra má rovněž prokázané baktericidní účinky stafylokoky, E. Coli a některé patogenní houby. Velmi důležitým faktorem ve využití léčivých účinků rostliny je fakt, že nemá prakticky žádné vedlejší účinky a ani po delším užívání neztrácí na efektivitě. Užívání je prospěšné také v případech úzkosti, únavy, přepracování, při léčbě astmatu ( působí jako antitusikum ) a virových infekcí. 

  • Olej ze Šalvěje muškátové ( Salvia sclarea ), Eukalyptový olej ( Eucalyptus globulus ) a extrakt z Kozlíku lékařského

· Šalvěj muškátová ( Salvia sclarea ). Rostlina bývá většinou využívána k léčbě poruch trávení a vylučování (onemocnění ledvin). Vykazuje významné účinky protikřečové, karminativní (proti nadýmání),adstringentní (stahující), povzbuzující chuť k jídlu. Lze ji doporučit jako velmi prospěšnou rovněž v případě tzv. ženských potíží. 
· Eukalyptus ( Eucalyptus globulus ). Eukalyptový olej je pravděpodobně nejúčinnějším antiseptikem ve své třídě. Vedle antiseptických účinků vykazuje také účinky stimulační. Vnitřně býval používán ve velmi nízkých dávkách při plicní tuberkulóze a dalších mikrobielních onemocněních plic a průdušek. Jeho použití vně se doporučuje při všech potížích v oblasti hrtanu.
· Extrakt Kozlíku lékařského ( Valeriana officinalis ) Kozlík je účinným karminativním (proti nadýmání) a protikřečovým prostředkem. Má významný vliv na cerebrospinální systém a je užíván jako sedativum vyšších nervových center při nervovém vyčerpání, epilepsii, hypochondrii a neuralgických bolestech. Tato rostlinná droga zmírňuje bolest a navozuje spánek. Jeho užívání přináší úlevu při přepracování bez rizika vedlejších účinků. 

  • Olej z Máty peprné ( Mentha piperita ), olej z Máty kadeřavé ( Mentha spicata ) a extrakt Echinacea

· Máta peprná ( Mentha piperita ) Peprmintový olej je nejrozšířenější z éterických olejů, a to jak komerčně, tak v rámci medicíny. Charakteristické spasmolytické (protikřečové), karminativní (proti nadýmání) a stimulační účinky jsou s úspěchem využívány k uvolnění kolikových bolestí a při dyspepsii. Olej je také vhodným prostředkem k rychlé úlevě při náhlých svíravých bolestech v oblasti trávicího traktu a rovněž v případě nevolností.
· Máta kadeřavá ( Mentha spicata ) Aroma Máty kadeřavé je populárním aroma spearmintových žvýkaček a produkt by se tak mohl stát oblíbenou pochoutkou vašich dětí. Olej vykazuje silný pozitivní vliv na proces trávení, působí pozitivně při křečích, dýchacích potížích, běžném nachlazení a k posílení imunity. Olej je také skvělým doplňkem ovocných salátů. Vně lze produkt použít i k osvěžujícím koupelím a jako součást pleťové masky či jemného základního krému v případě akné či dermatitidy. 
· Extrakt Echinacea ( Echinacea angustifolia ) Echinacea zvyšuje odolnost vůči infekcím, působí antisepticky a vždy byla využívána také obecně k "čištění krve". 

  • Tea Tree olej ( Melaleuca alternifolia ), Mandarinkový olej ( Citrus reticulata ), Vanilkový olej ( Vanilla planifolia ) a šípkový extrakt

· Tea Tree ( Melaleuca alternifolia ) Tea Tree (čajovník) je populárním přírodním antiseptikem se širokým spektrem účinků. Ve spojení s medem se zmírňuje jeho hořká a trpká chuť a jeho cytofylaktické (buněčnou obnovu podporující) účinky se zvyšují. Ti Tree ovlivňuje všechny infekční procesy, včetně fermentativních (kvasných) a plísňových. Jeho antibakteriální účinky se s úspěchem využívají při léčbě dermatitid a akné (masky) či nedostatečné imunity a respiračních potíží. Jako jeden z mála olejů je použitelný také v boji s virovými a parazitárními nemocemi. Je vhodný do koupelí pro mastnou a zanícenou pokožku, podporuje proces hojení. Užívání medu je přínosem pro astmatiky, pacienty se zánětem vedlejších nosních dutin a chřipkou.
· Mandarinka ( Citrus reticulata ) Mandarinkový olej má zvláštní vůni, která přitahuje zejména děti. Tato vůně přináší zklidnění a podporuje psychickou koncentraci. Olej působí příznivě v případě nervozity a bolestí hlavy. Nejvýznamnějšími projevy vlastností této látky jsou protizánětlivé a zklidňující účinky v případě respiračních onemocnění (rýma, angína), příznivě ovlivňuje krevní tlak a trávení. Kosmetické využití je vhodné zejména pro mastnou a zanícenou pokožku (vyrážky, angiopatie)
· Vanilka ( Vanilla planifolia ) Vanilkový olej podporuje mimořádné antidepresivní účinky předchozího oleje a teplé mléko s tímto medem před spaním spolehlivě nahradí uklidňující prostředky. Z kosmetického hlediska je Vanilka přijatelná pro všechny typy pleti, včetně dětské pokožky. 
· Šípkový extrakt ( Rosa canina ) Stahující a posilující účinky šípkového extraktu jsou užitečné při léčbě průjmových onemocnění a onemocnění horních cest dýchacích. 


Existuje mnoho kombinací pro další využití uvedených produktů, čímž se jejich vlastnosti znásobují. Všechny směsi jsou použitelné a užitečné i jako kosmetické prostředky. Mohou být použity do lokální či celkové koupele, vmíseny do základních (bez účinných látek) kosmetických krémů nebo v kombinaci s tvarohem či jogurtem použity do pleťových masek. Éterické oleje jsou dobře absorbovány jak v koupeli tak při aplikaci masky. Je třeba pouze zvolit ten nejvhodnější způsob aplikace ať už vně či vnitřně. Medy jsou velmi chutné na chlebu s máslem, ale také v čaji, teplém víně či punči. Jako potravní doplňky přinášejí speciální včelí produkty jedinečné a nenahraditelné chutě, které se jsou stále oblíbenější a aromaterapie se tak stává každodenní přírodní léčbou i prevencí.Některé recepty na bázi medu


Med v kosmetických aplikacích

Medový mléčný zábal 
Použije se 1 kávová lžička medu, 15 g droždí a 3 polévkové lžíce hustého kysaného mléka. Droždí se rozdrobí, smíchá s kysaným mlékem a medem na natíratelnou jemnou pastu, která se nanese na tvář. Zábal se nechá působit 15 minut. Odstraní se teplou vodou a tvář se ošetří obklady, na které se používá stále chladnější voda. Je vhodný zejména na tvář s vyrážkami v době puberty.

Medový jogurtový zábal
Použije se 1 kávová lžička medu, 2 polévkové lžíce hustého čistého jogurtu, 1 žloutek, 1 lžíce mletých ovesných vloček ( lze rozmělnit za sucha v mixeru ). Dobře promísené složky naneseme na tvář a necháme působit 15 minut. Smyjeme a dále ošetříme výše uvedeným způsobem. Tento zábal občerstvuje, vyživuje, vyhlazuje a regeneruje pleť.

Medová tvarohová maska
Použijí se 2 kávové lžičky medu, 150 g čerstvého tvarohu a 1 žloutek. Suroviny se vyšlehají do pěny a směs se natře na tvář. Nechá se působit 20 minut, smyje se vlažnou vodou a na očištěnou pleť se pak přikládají asi po 5 minut stále chladnější obklady.

Medový Kleopatřin balzám - maska
Použije se 1 kávová lžička medu, 1 lžíce plnotučného mléka, bílek z 1 vajíčka. Přísady se dobře vyšlehají a nanáší na očištěnou tvář, kde se nechají působit asi 30 minut - po zaschnutí a zkřehnutí masky. Smyje se vlažnou vodou a oplachuje postupně chladnější vodou.

Medový hojivý krém na tvář
Použijí se 3 polévkové lžíce medu, 1 lžíce běleného včelího vosku ( příp. vosku z panenského plástu nebo lanolínu z lékárny ), 1 lžíce citrónové šťávy, 2 lžíce pleťové vody a 1/2 kávové lžičky olivového oleje. Vosk ( lanolín ) se ztekutí ve skleněné nádobce v horké vodě ( na vodní lázni ), přidá se med, citrónová šťáva a vše se dobře promíchá lžičkou z plastu. Nádobka se opět vloží do teplé vody, přidají se další přísady kromě pleťové vody a promísí se. Nakonec se po vyjmutí z lázně přidá pleťová voda a míchá se až do vychladnutí. Je vhodný na pleť každého druhu a zejména k vyhlazování vrásek kolem očí.

Medové nápoje

Alkoholické bowle

Medové třešňové bowle
Potřebujeme na 5 dávek : 100 g medu, 500 g třešní, 2 lžíce rumu, 0,7 l červeného vína, 1 citron a 0,2 l sodovky. Omyté a odstopkované zralé třešně vypeckujeme a ve skleněné nebo kameninové nádobě pokapeme rumem a citrónovou šťávou. Med rozmícháme v 0,3 l vína, třešně zalijeme tímto sirupem, promícháme a necháme alespoň 1 hodinu při občasném promíchání v chladničce vyluhovat. Těsně před podáváním přilijeme do nápoje zbytek vína a dobře vychlazenou sodovku. Nalijeme do číší a hned podáváme s lžičkou.


Medové pomerančové bowle
Potřebujeme na 5 dávek : 90 g medu, 3 pomeranče, 0,4 l bílého vína, 0,3 l medoviny, 5 polévkových lžic medového citrónového likéru a 0,3 l sodovky. Z oloupaných pomerančů odstraníme jádra, nakrájíme je na menší kousky, vložíme je do skleněné nádoby, přimícháme med, pokapeme citrónovým likérem a zalijeme medovinou. Promícháme a necháme v chladničce 1 hodinu ( během této doby občas opět promícháme ). Po hodině přilijeme víno a opět necháme v chladničce alespoň 1/4 hodiny. Těsně před podáváním dolijeme zchlazenou sodovkou, promícháme a naléváme do číší.

Nealkoholické medové bowle
Na 5 dávek potřebujeme : 120 g medu, 0,2 l pomerančové šťávy, 0,1 l citrónové šťávy, 0,1 l rybízové šťávy, 0,7 l pomerančového džusu, 0,3 l sodovky. Med rozmícháme s pomerančovou, citrónovou a rybízovou šťávou až do úplného rozpuštění, přilijeme pomerančový džus, promícháme a necháme 1 hodinu stát v chladničce. Potom přilijeme zchlazenou sodovku, dobře promísíme a naléváme do číší. povrch nápoje v nich můžeme ozdobit kolečky citronu nebo pomeranče.

Medová mléka 

( příprava krátkým promícháním v mixeru )

Chlazené medové meruňkové nebo broskvové mléko
Na 3 dávky potřebujeme 60 g medu, 0,5 l mléka, 4 umyté vypeckované meruňky ( 3 broskve ) a vhodná je i příměs 0,05 l šťávy z mrkve

Chlazené medové čokoládové mléko
Na 3 dávky potřebujeme 30 g medu, 0,3 l mléka a 30 g rozpuštěné čokolády na vaření. Během mixování je vhodné přidat na kousky rozkrájený banán.

Chlazené medové mléko s ananasovou šťávou
Na 3 dávky potřebujeme 40 g medu, 0,5 l mléka a 5 - 6 lžic ananasové šťávy.

Medový perník
Potřebujeme 300 g medu, 60 g moučkového cukru, 4 vejce, 700 g hladké mouky ( dává se podle potřeby ), 50 g másla, 15 g jedlé sody, dohromady 1 kávová lžička mletého anýzu, hřebíčku a nového koření a 1 kávová lžička mleté skořice. Na kuchyňském válu dáme do části mouky slabě zahřátý med, cukr, chuťové přísady a jedlou sodu. Zpracujeme na vláčné těsto. Mouku podle potřeby přidáváme. Těsto necháme v polyethylenovém sáčku alespoň 1 den odležet. druhý den těsto propracujeme, rozválíme po částech na 4 - 5 mm a vykrajujeme požadované tvary. Na slabě vymaštěném plechu v dobře vyhřáté troubě pečeme do zlatožluta. Ještě teplé perníky pak natřeme rozšlehaným vejcem. Vychladlé pak zdobíme bílkovou polevou. Polevu připravíme z 1 bílku a 120 - 150 g moučkového cukru ( podle velikosti bílku ). Moučkový cukr 2 x prosejeme přes husté síto a smísíme s bílkem na bílou neroztékající se lesklou hmotu ( příliš hustou polevu lze zředit několika kapkami přecezené citrónové šťávy, řídkou zahustíme přidáním moučkového cukru ).


Vyrábí a dodává:
Aromedica spol. s r.o. ,Plzeňská 221/130, 15000 Praha 5, tel/fax: +420257210796, email: info@aromedica.cz, eobchod: www.aromedica.cz