Aromaterapie a děti

Děti milují dotek a rodiče by je měli hladit, hladit a hladit. Tím samozřejmě ovlivní kvalitu života dalších, kteří s nimi budou dobrovolně nebo nuceně žít, hlavně svých dětí. Jak to souvisí s aromaterapií, vůní přírody? Aromaterapií rozumíme především aplikaci složitých sofistikovaných kompozic rostlinných metabolitů jako jsou silice a éterické oleje, rostlinné oleje a další účinné látky rostlinného původu. Tyto kompozice obr-aromaterapie-a-deti-73musí mít zcela cílený účinek hlavně v případě dětí, kde je důležité vědět, co chceme ovlivnit.

Za "aromaterapii" nelze považovat českou kombinaci "olejíček z květinek" a nějakou, pokud možno co nejmenší a ozdobenou, aromalampu. Toto estetické zátiší nemůže splňovat žádný z požadavků, který s procesem terapie vůní spojujeme. Aplikace těchto produktů je zpravidla dvojí: doteková - masáže vlastní, nebo zprostředkované, lokální nebo celkové a rozmanité druhy koupelí. Při obou těchto procedurách probíhá také inhalace. Kromě toho všechny účinné látky rychle penetrují pokožkou do krevního oběhu a dostávají se přímo k místům, která chceme v těle ovlivnit. V dětském světě jsou tyto aplikace vítány dvojnásob, protože doteky mezi dětmi a rodiči jsou v ranném dětství velice důležité pro jejich dobrý citový a psychický vývoj. Je to nejdůležitější sdělovací prostředek v oblasti citové komunikace. Dítě mnohem snadněji pochopí, že je milováno a co to znamená z mazlení než ze slov, jejichž obsah nemá čím naplnit. Jsou-li v takovém prostředí přítomny psychicky podnětné vůně, dostává tento akt lásky a něhy další rozměr a stává se jednak vyhledávanou chvilkou a také poskytuje dítěti stimulaci pro rozvoj citů, paměti a dalších intelektuálních funkcí. Takto ošetřované dítě má také po sociální stránce mnohem jednodušší a tím i úspěšnější společenský život. Rozvíjí se v něm vlastnosti altruistické, je přizpůsobivější a rychleji se hojí ze stresové zátěže, rychleji se rozvíjí schopnost se učit, pamatovat a využívat získané vědomosti. To a mnoho dalšího dokáží výrobky komponované z kvalitních rostlinných silic.

 

Firma Aromedica věnuje mnoho času a prostředků na výzkum v oblasti dětské psychiatrie v ambulantních i lůžkových zažízeních. Zjišťujeme, že i vážně psychicky poškozené děti rychle a významně reagují na pouhou přítomnost vonných kompozic, které pro taková klinická zařízení a konkrétní indikace komponujeme. Zpravidla je prvním dobrým znakem snížení agresivity a zvýšení ochoty ke komunikaci a spolupráci. To samo osobě zvyšuje jak výkonnost tak i naděje na lepší společenské uplatnění dítěte a adolescenta. Nejdůležitějším obdobím pro aplikaci aromaterapeutických produktů je ovšem ranné dětství do šesti let, kdy se dítě připravuje citově i společensky na vstup do světa dospělých. Zkoumali jsme reakce dětí na jednotlivé izolované silice a zjistili jsme, že nejpřijatelnější a tudíž i nejpůsobivější jsou silice se známými vůněmi s účinkem relaxačním až uklidňujícím (mandarinka zelená, pomeranč, bergamot, citrón, limetky, meduňka a pod.). tyto citrusově vonící silice jsou-li komponovány s jiným, samostatně neakceptovatelnými silicemi, umožňují přijímat dětem i vůně cizí, ale velmi potřebné pro jejich účinky. Tím je dosaženo rychlého rozvoje vnímání vůní, které jsou velmi složité a vysoce inspirativní. Rozvoj čichu je tím urychlen a s ním i celkový rozvoj osobnosti. Čich díky tomu, že působí na podvědomí silněji než jiné smysly, ovlivňuje naši mysl třeba i ve spánku.

 

Proto děti po uklidňující koupeli a masáži daleko lépe spí a během spánku účinněji vstřebávají a třídí během dne získané informace. V tomto věku je přísun informací nejrozsáhlejší v celém životě, protože je pro dítě nové úplně všechno a chybějící zkušenost neumožňuje informace jakkoliv třídit. Naše pokusy prokázaly, že směsi silic, které jsme připravovali pro skupiny dětí v lůžkových zařízeních, jsou i dále součástí jejich domácí terapie. Tím je možné dosáhnout zavedení této jednoduché pomocné léčby a prevence v domácnostech, což je to nejdůležitější. Rodiče, kteří se s dětmi velmi často mazlí, hladí je, natírají vonnými oleji z přírodních surovin, mají mnohem menší problémy s jejich výchovou a samozřejmě významně snižují jejich nemocnost. Zvláště výrazně se to projevuje, je-li dítě natíráno ve chvílích zvýšeného stresu (pravidelně před spaním, před návštěvou lékaře, při změnách prostředí, v období nemoci nebo při bolestech). Vonná kompozice, na kterou si dítě zvykne, se stává jeho součástí, může být přítomna v ložnici, šatníku, osobních věcech a knihách, měla by jemně vystupovat ze všeho, co dítě používá. Měla by nahradit aviváž, přidávejte jí do vody na mytí hraček, kapejte jí do vysavače. Z domácího prostředí odstraňte zásadně všechny syntetické pachy jako jsou různé dezodoranty, dezinfekce, parfémovaná mýdla, mycí přípravky, vonné předměty, prací prostředky s vůní, vonné svíčky, různé osvěžovače vzduchu a překrývače pachu, parfémovanou kosmetiku, zkrátka všechno co využívá syntetické vůně. Nedejte se ovlivnit reklamou, přírodní silice ničí choroboplodné zárodky mnohem účinněji a rychleji než páchnoucí syntetické dezinfekce. Agresivní a jednoduché syntetické pachy navíc mají devastující vliv na dětskou psychiku a tím silně působí na degeneraci jeho invence a tvůrčího vnímání. Vytváří dojem, že svět "voní" takto a přírodní komplikované inspirativní vůně jsou mu cizí až alergizující. Významně to také mění jeho chuťové preference a omezuje tak výběr zdravých a výživných potravin. To samozřejmě dál jedince ochuzuje v citové i sociální oblasti. Aromedica pro tyto účely vyrábí několik přípravků na bázi olejů a krému.

Nesnažte se o vlastní výrobu, protože může dojít k nevhodné kombinaci silic a účinek může minout cíl. Přípravky pro děti musí být jemné a procházejí dlouhodobými zkouškami v zařízeních, o kterých byla řeč. Během prvních šesti let dítěte můžeme hodně získat, nebo také ztratit. Získané lze dále rozvíjet, ztracené ovšem už nikdy nelze zopakovat. Aromaterapie vám může hodně pomoci