Aromaterapie a rodinný život

Jak v tom může pomoci aromaterapie? Doteky. Často se ve spojení s aromaterapií zmiňuji o dotecích obecně, ale nejdůležitější je to v atmosféře rodinného života. Dotek mezi partnery, rodiči a dětmi, i dětmi navzájem, patří a musí patřit ke každodenní výměně pozorností, něžností a k ujišťování o kvalitě vztahu. Je nejsilnější nonverbální komunikací a z citového hlediska hraje rozhodně nejdůležitější roli při vytváření vztahů, a to zvláště mezi rodiči a dětmi. Láska rodiče k dítěti není výsledkem nějaké biologické samozřejmosti, ale vyžaduje ke svému vzniku úsilí, jež umožní rodiči pochopení potřeb i osobnosti dítěte a oceňovat jej 
jako jedinečnou osobnost. Spontánní doteky spojené s cílenou masáží, hlazením a konejšením jsou pro děti silným podnětem ke zdravému citovému rozvoji a spolu s ním i k rychlejšímu vývoji intelektu. Aromaterapeutická masáž má zvláště výborný efekt v kontaktu s dětmi, neboť vedle příjemného hlazení je spojena s účinky přírodních vůní a jejich konejšivým nebo stimulačním účinkem na limbický a centrální nervový systém. Tento vliv je téměř okamžitý, neboť prostřednictvím čichového epitelu a pokožky se silice dostávají do krve a mozku během několika minut a naopak jejich působení je podle druhu až 24 hodin. Tyto vlastnosti aromamasáže ocení rodiče i děti zvláště večer při ukládání ke spánku. Tyto chvíle bývají pro děti nejcitlivějšími z celého dne a přítomnost rodičů spojená s hlazením a hlasovým projevem je zvláště žádoucí pro klidný spánek. Rodič, který nevynechá žádnou příležitost pro takové laskání, nemá s usínáním dětí žádné problémy. Dítě také absorbuje mnoho nových věcí a učí se obrovskému množství informací. Kvalitní spánek je nezbytný pro jejich rychlé zapamatování a schopnost je následně použít. Je zřejmé, že psychosomatický rozvoj osobnosti je významně podporován častým a citově zabarveným dotekem. Přítomnost vůní z kvalitních rostlinných silic je inspirativní v oblasti nálady a psychické pohody, pomáhá k rozvoji pozitivních vlastností, které podporují úspěšné zařazení do společnosti a jsou nezbytné k navázání kvalitních vztahů, jejich rozvoji a udržení za obtížných okolností. Toto je mimo jiné také vedlejším efektem dlouhodobého kojení, kde dotek, teplo a vůně sehrávají nezastupitelnou roli v navázání kvalitního vztahu matky a dítěte a pochopitelně přenosu všech těchto kvalitních vztahových atributů i do dalšího života dítěte. Během naší dlouholeté spolupráce s několika profesionálními pracovišti z oboru psychologie a psychiatrie, zvláště dětské, ukazuje, že většina psychosomatických obtíží pochází ze vztahových problémů v rodinách a je tudíž řešitelná hlavně na této úrovni. Děti například při různých příležitostech uvádějí, že nejčastější dotek je plácnutí, ne pohlazení. Rodiče často ponechávají své dítě ve vaničce samo hned poté, co nehrozí nebezpečí utopení a když už jej myjí sami, málo kdy použijí holou ruku, ale spíše žínky nebo houby. Toto plíživé odcizování vede samozřejmě k narušení vztahů, které začíná vzpourou – „zlobením“, tedy signálem „všímejte si mně“, a končí nalezením suplenta s téměř vždy nežádoucími dopady. Snadno se takový výsledek ukazuje u dospívajících dcer, které jejich otcové přestávají hladit a „chovat“ během dospívání, což je důsledkem nezdravého a nevyrovnaného vztahu s často katastrofálními důsledky. 

Zavedení aromaterapeutické masáže do každodenního rodinného života je nadmíru užitečné právě z výše zmíněných důvodů. Přináší do rodinných vztahů další rozměr a pozitivní důsledky se nedají nijak domyslet pro svou mnohostrannost a dalekosáhlost. Už jen to, že celá rodina je tak ovlivňována krásnými a bohatými vůněmi, které mohou jak harmonizovat nálady tak rozvíjet osobnosti, je výsledek, který nelze ničím nahradit. Čich je naším nejzanedbanějším smyslem a co do stimulů a vjemů je i nejvíce ochuzován. S ním pak chudne i naše inspirace, fantazie, intuice a další hluboce lidské a pro kvalitní život nezbytné vlastnosti, schopnosti a hodnoty.

Partnerská koupel a masáž. Snad se zdá, že v současném životě je tak málo času a sil, že na podobné procedury nemůžeme ani pomyslet. Věřte však, že život se skládá právě z takových malých romantických chvil, má-li být opravdovým potěšením, a na to čas zbývá vždy, nebo ještě lépe – musí zbývat. Kvalitní produkty pro aromaterapii použité v koupeli a následné hladivé masáži mezi partnery jsou obrovským obohacením této jednoduché a příjemné kůry a rozhodně dobře nahradí jakýkoliv televizní program. Znáte lepší prostředí pro výměnu myšlenek, než je provoněná koupel? Hladivé a chlácholivé vůně mají výborný vliv hlavně, když chcete řešit nějaké sporné náměty,a to bývá docela často. Pochopitelně, že po tělesném i psychickém uklidnění, kdy jsme poskytli své mysli harmonizující vůně a souhlasné odpovědi, je masáž o to příjemnější a romantičtější. Je to uzdravující a sbližující zážitek pro páry všeho druhu a věku bez ohledu na to, jak bude večer pokračovat, ale i usnutí „ruku v ruce“ dělá ve vztazích zázraky. Jemnost, která je podporována zážitkem z vůně při masáži, významně podporuje také jemnost v ostatních oblastech rodinného života, ať mezi partnery nebo dětmi, ale také mezi rodinami v širší sociální skupině. A protože jsme všichni denně vystavováni neurotizujícímu tlaku okolí a událostí, jsme tak lépe vybaveni na jeho zvládnutí s lepším skóre pro nás. Můžeme tak nejen lépe zvládat vlastní stres, ale tím také přispět k harmoničtějším vztahům v kolektivu školním či pracovním, celkovému snížení napětí a všichni mohou mít větší zisk z komunikace a zkušeností, které se v kolektivu předávají, neboť se snižuje předpojatost, zaujatost a soutěživost podporovaná žárlivostí. Zajímavý efekt můžete také pozorovat, když stejné nebo podobné vůně používáte pro své děti i pro sebe. Vaše prádlo, lůžka a celý dům je tím provoněn a děti si s touto vůní spojují domov. Jak jistě ví každý rodič, nejpříjemnější postelí pro děti je postel jejich rodičů a není žádoucí je z ní vyhánět. Jsou-li tato lůžka provázána stejnou vůní, je tím podpořen klid a pocit bezpečí dětí i v jejich vlastních postýlkách a jejich občasný pobyt v „rodinné posteli“ je obohacen o další citově velmi barevný zážitek. Pro větší klid dětí je vhodné, aby je tato domácí vůně provázela i jinde, v nebezpečném světě vně, a to nenápadně na úrovni podprahového vnímání. Toho lze docílit, jak jsme zjistili, přidávání vaší směsi silic do máchání prádla místo aviváže, napařovací žehličky, skříní a šatníků, proložit navoněnými lístky učebnice, vložit do školní tašky, používat ve vysavači, postříkat záclony a koberce, občas rozprášit v bytě a podobně. Jak víte z předchozích článků, silice kromě působení na psychiku a nálady, mají také mnoho dalších pozitivních účinků v oblasti prevence a podpůrné léčby řady banálních onemocnění dýchacích cest, alergií, podporují normální reakce imunitního systému a ovlivňují jako fytohormony také naše hormonální procesy. Ničí bakterie, plísně a často působí také proti virům.

Co použít: Nakupujte výhradně značkové silice a výrobky od firem, které nabízejí velký sortiment výrobků, nejen rozplněné neznámé vonné látky. Dbejte na to, aby etiketa obsahovala všechny nezbytné informace – indikace, ředění, úplné spojení na výrobce, záruční dobu, skladovací podmínky, aby obal byl tmavohnědý skleněný, nebo PET a nakupujte jen v lékárnách. Vybírejte spíše kompozice přírodních silic než jednotlivé silice a dbejte, aby byl zaručen přírodní původ. Neřiďte se jen cenou, ale hlavně nosem a zárukami, které by vám měl poskytnout školený personál lékárny. Ověřte si, zda dodavatel poskytuje možnost vrácení zboží a zjistěte si, co ještě vyrábí a jakou má lékárník osobní zkušenost s výrobcem.

A teď zase jednu pro rodinný život: Řeknete-li,že je něco jako balzám, myslíte tím něco velmi příjemného a uklidňujícího. Labdanum (cistus ladaniferus) rozhodně jako balzám je i tak působí. Patří mezi nejdéle používané silice a vonné pryskyřice. Jeho teplá, sladká, moschusová vůně s balzámovým podtextem je součástí mnoha luxusních parfémů. Je oblíbená jak pro svůj uklidňující vliv, tak i pro široké spektrum použití v pěstící kosmetice i léčebných přípravcích. Obecně působí jako antiseptikum, tonikum, antibakteriální, protivirový a sedativní éterický olej. Silice z příbuzné rostliny známé jako Cistus se používá na kožní problémy, vředy, ale i rakovinu. Labdanum je účinná látka ve směsích proti kašli, nachlazení, při zahleněných průduškách jako expektorans. Příznivě působí při podpoře pravidelné menstruace, průjmech a katarech. Byla součástí směsí, které chránily lékaře v období morových epidemií. Je účinným prostředkem při odstraňování bronchitidy. V kosmetice je žádoucí při výrobě pánských parfémů a přípravků pro stárnoucí pleť s vráskami. V tělových regeneračních olejích působí sedativně, podporuje uvolnění a prokrvení a pomáhá tak při odstraňování psychické impotence. Je ideální složkou relaxačních a sportovních masážních přípravků. Ve spojení s éterickými oleji z pryskyřic, dřev a jehličnanů vytváří nádherné kombinace pro relaxaci doma, v sauně i v kosmetickém salonu či fit centru. Labdanum, stejně jako mnoho jiných éterických olejů, najdete jen mezi značkovými výrobky AROMEDICA..