Aromaterapie v lékařství

Ve všech starých kulturách se odedávna používaly různé vonné produkty přírodního původu k podpoře dobrého zdravotního stavu, včetně psychického. Užívaly se vonné látky z rostlinné i živočišné říše pro stimulaci nálady, dobrých pocitů a optimismu. Zde je proto nutné hledat prazáklady léčebného postupu dnes nazývaného aromaterapií.

Aromaterapie je součástí alopatické medicíny dnes obecně uznávané a na univerzitách přednášené. Není žádnou alternativní medicínou, protože její filosofické i medicínské základy se od alopatické medicíny ničím neliší. Její specifikou je, že využívá vonné, těkající látky, především rostlinné silice (produkty rostlinného metabolizmu, fytohormony) jako doplňkové či pomocné metody, a to k léčivům běžně užívaným, ať již přírodního nebo syntetického původu. Silice se vyznačují těkavostí, únikem jejich molekul do ovzduší. Tyto mikrosoučásti silic účinkují přes sliznice našeho dýchacího ústrojí, které je zachytávají a zprostředkují jejich velmi rychlý průnik do organizmu. Samozřejmě lze silice využít i k vnitřnímu použití „per os“, ovšem zředěné a to v rozmanitých aplikačních formách a také k zevní aplikaci na pokožku rozpuštěné v nosných látkách, především rostlinných olejích.
V současnosti je člověk sužován četnými civilizačními faktory, které namnoze negativně působí na náš zdravotní stav.. Navine je hlavně zhoršující se životní prostředí. Zákonitě hledá proto prostředky, které by mu pomohly zmírnit dopad nežádoucích jevů, které zhoršují jeho zdraví fyzické i psychické. Logicky se proto, aniž si to uvědomuje, vrací k „čisté“ přírodě a také k přírodním produktům ověřeným generacemi. K těm patří i léčebné prostředky, např. léčivé rostliny a jejich produkty látkové výměny jako jsou silice.

Studiem vlivu silic na zdravotní stav člověka se vážněji začal zabývat francouzský lékař Gattefossé asi ve třicátých letech našeho století. Je proto považován za průkopníka dnešní aromaterapie. Po padesáti letech s nástupem tzv. esoterické vlny pronikající i do vážné vědy, stala se aromaterapie - často k její škodě - spíše módní než seriózní záležitostí. Na toto téma bylo publikováno mnoho, většinou problematických sdělení, která tento způsob terapie spíše poškodila zcela nereálnými tvrzeními o zázračných účincích aromaterapie a neodbornými doporučeními k její aplikaci. A protože v současném světě se takřka všeho zmocňuje reklama, došlo k poškození oboru mnohonásobně. Vedle těchto poškozujících vlivů můžeme být také svědky seriozního přístupu, který se objevil i na mezinárodních kongresech. Například v Maastrichtu v roce 1992, kde bylo v rámci světového setkání na téma léčivých rostlin řečeno mnoho kladného a střízlivého o aromaterapii.

Silice se v alopatické medicíně bez novodobého atributu aromaterapie využívají odedávna jako účinné komponenty vybraných léčiv. Jedná se např. o využití silic, které mají dráždivý a prokrvující účinek na pokožku, jakož i účinek derivační - bolest odvádějící nebo rozptylující. Sem patří ze silice izolovaný mentol, kafr, terpentinová silice, jalovcová silice, rozmarýn a levandule. Známé je protizánětlivé působení heřmánku, řebříčku a šalvěje v rozmanitých lékových formách. Významnou úlohu hrají silice jako složky podporující a regulující trávení a odstraňující plynatost, např.silice máty peprné a dalších taxonů mát, majoránky, kmínu, fenyklu, koriandru, skořice, hřebíčku, muškátu a oplodí
citrusů, hlavně pomerančovníku hořkého. Dostatečně známé je také použití silic jako expektorancií, tedy prostředků vhodných k léčení katarů a zánětů horních a dolních cest dýchacích. Jmenujeme alespoň silici fenyklovou, tymiánovou, eukalyptovou a kajeputovou. Silice se osvědčují i jako významné dezinfekční prostředky při zánětlivých onemocněních močových cest. Jmenujme alespoň libečkovou, petrželovou, jalovcovou. Mohli bychom ještě v této souvislosti mluvit o silicích jako korigenciích pachů a chutí některých léčivých přípravků.

Aromaterapie patří především do skupiny léčby podpůrné - doplňkové. Někdy plní i funkci léků symptomatických, odstraňujících nebo zmírňujících některé chorobné příznaky, nikoliv příčinu (bolesti, horečka, kašel apod.).

Velký význam aromaterapie je především v oblasti prevence, kde je zvláště pozoruhodná jednoduchost a bezpečnost aplikace rozptýlením do prostředí difuzéry, vysavačem, klimatizací nebo jen volným odpařováním. Zde se zvláště výhodně spojují psychické a somatické účinky silic.

Neurózy:


Onemocnění s převážně depresivními prvky, podrážděností a psychickou nevyrovnaností. Jedná se o velkou skupinou pacientů a v současné době jde o nesmírně aktuální onemocnění. Jde většinou o reaktivní stavy odrážející těžkosti života, problémy v zaměstnání, rodině atd. Právě tato skupina lidí je hlavním konzumentem psychofarmak. V těchto případech, ačkoliv diferenciace v této skupině je velká, se ukazuje jako účinné střídání masáží a koupelí s použitím silic se sedativním a harmonizujícím účinkem, např. bergamot, levandule, muškátový ořech, bazalka, ylang-ylang, heřmánek římský, olibanum, pomeranč, majoránka a další. Tyto metody spojují několik významných léčebných prvků. Vedle automatického odpařování a inhalace je tu významný lidský dotek, teplo a intimita koupele a celkově zklidňující atmosféra procedur. Také spánek, který je často narušován, je mnohem kvalitnější, když jsou v dobře větrané místnosti přítomny těkající silice nakapané buď přímo na lůžkoviny, nebo kamkoliv do blízkosti spícího pacienta. Urychlovat jejich odpařování nějakým zařízením není v tomto případě žádoucí. Vhodnými přípravky pro tuto aplikaci jsou Aromedica Koupelové a Tělové oleje uklidňující nebo relaxační.

Obdobného způsobu terapie je možno použít i při některých neurovegetativních onemocněních typu neurocirkulační astenie spojená s lehkou srdeční arytmií, nebo kolísáním krevního tlaku, s funkčními poruchami zažívacího traktu, včetně dráždivého tračníku apod. Ve všech těchto případech však musí předcházet odborné vyšetření, aby bylo vyloučeno organické onemocnění.

Virová onemocnění horních cest dýchacích


Jedná se o největší skupinu pacientů, zvláště v zimních a jarních měsících. Příznaky jsou klasické – únava, malátnost, zvýšená teplota, bolesti hlavy, v krku, rýma, kašel. Jde o kapénkově přenášenou infekci prakticky vždy virového původu, lidově nazývanou chřipka. Přitom v drtivé většině případů (mimo laboratorně prokázanou epidemii virem chřipky.) se jedná o infekci některým z jiných respiračních virů, kterých v populaci cirkuluje několik set.
Proti těmto onemocněním neexistuje očkování (proti pravé chřipce ano) a ani je nelze léčit antibiotiky.

Jediná vhodná terapii je klid na lůžku, teplé nápoje, dostatek vitamínu C, vhodná expektorancia a antipyretika. Jako doplňková léčba je zde ideální právě aromaterapie a to několika způsoby aplikace. Od zmíněných inhalací, ať klasických nebo samovolných, až po kloktání, kdy 3 kapky silice (heřmánek, šalvěj, Ttree, eukalyptus, cajeput, niaouli, benzoin, olibanum a dalších) důkladně rozptýlíme ve vlažné vodě a kloktáme několikrát denně. Vhodné jsou také koupele, pokud není prokazatelná zvýšená teplota, nebo obklady, které naopak při vyšších teplotách jsou velmi účinné, jsou-li studené. Rozptýlit do litru vody 10 kapek silic a namočit obklad, vyždímat a přiložit. Při zahlenění a kašli je vhodná masáž hrudníku a zad pro uvolnění a vykašlání hlenu z průdušek a uvolnění nosu. Tady je vhodná kombinace zmíněných silic se silicemi anýzu, fenyklu, majoránky nebo tymiánu. Můžete použít vyzkoušenou směs ALADINO Koupel „N“. Nebojte se kombinovat a se silicemi zacházejte jako s kořením v kuchyni. Dbejte také na správná ředění do 2,5% roztoku u dětí max. 1%. Do prostředí, kde je nemocný, často rozptylujte mátovou silice ve směsi s gerániem a smrkovým jehličím. Podpoříte tím ozdravný proces a zabráníte infekci ostatních členů domácnosti.

Aromaterapie a plísně


Rostlinné silice se svými přirozenými antibakteriálními a protiplísňovými účinky jsou také ideální v pomoci při léčbě akné a plísňových onemocnění. Plísně pokožky a nehtů jsou častým problémem zvláště nohou a jsou pochopitelně spojeny s nepříjemným zápachem, většinou společensky nepřijatelným. Rostlinné silice jsou v boji s nimi velmi úspěšné. To je totiž jedna z jejich hlavních úloh, kterou v přírodě plní - chrání rostliny, které je obsahují, před plísněmi a bakteriemi, které by jinak zničily jejich listy, květy atd. Silice březové kůry, v přípravku AROMEDICA Mykolmed olej a Mykolmed sprej, ve spojení s dalšími tvoří vhodnou kombinaci pronikající s pomocí oleje pupalky dvouleté do nemocné pokožky a rychle působící zřetelné zlepšení. V léčbě akné jsou velmi účinné silice z koření (majoránky, tymián červený, saturejka a další). Ty je ovšem třeba ředit nikoliv tukem, ale spíše vodou (nutno před upotřebením vždy důkladně protřepat) nebo alkoholem v 1-2% ředění.

Aromaterapie v ústní hygieně


Také ústní hygiena a zdraví ústní dutiny může účinně využívat aromaterapie. Například bylinné ústní vody s obsahem rostlinných silic jsou dobrou zbraní proti patogenním bakteriím, plísním a virům. Pochopitelně tím také likvidují projevy halitózy, chronického zápachu z úst. Ústní voda s obsahem silice Myrhy může podpořit léčbu dásní při parodontitidě. Velkou výhodou je, že při použití takového koncentrátu nepotřebujete žádnou pastu, která často přítomností pěnivých látek působí nepříznivě na vyrovnanost mikroflóry v ústech. Na zubní kartáček stačí nanést 3-5 kapek a čistit obvyklým způsobem. Bergamotová silice má v ústní vodě výborné protiplísňové účinky a podporuje hojení dásní. Její vůně známá z čaje Earl Gray příjemně a dlouhodobě osvěžuje dech. Pravidelné užívání významně omezuje tvorbu zubního kazu. V tomto směru jsou účinnými zástupci aromaterapie Ústní voda A, AB a P AROMEDICA.

Aromaterapie a celulitida


Obezita a celulitida jsou častými nepřáteli původně ztepilých postav a i zde je aromaterapie účinným pomocníkem. Některé silice přítomné v masážním oleji mohou při celulitidě pomáhat ke zlepšení. Bakteriální infekční streptokokové onemocnění kůže a podkožních tkání způsobující tzv. pomerančovou kůži. Vyžaduje léčbu antibiotiky a masáže antibakteriálními a imunostimulujícími přípravky. Z aromaterapie lze doporučit cypřiš, pomeranč hořký, grapefruit, jalovec plod, citron, pačuli ve spojení s kvalitními rostlinnými oleji (Jojobový vosk a Sojový olej). S úspěchem lze aplikovat přípravek Celumed s obsahem zmíněných látek. Opakovaná hluboká masáž postižených míst urychluje hojení a také odstranění estetické vady, kterou celulitida působí. Je nutné k problému přistupovat z hlediska léčby, nejde jen o kosmetickou vadu, ale o skutečný zdravotní problém, který vyžaduje trpělivý přístup. Obezitavedle dědičných dispozic má často také své kořeny v psychickém stavu (stejně jako mentální anorexie a bulimie). Někteří lidé stres nebo deprese řeší zvýšeným příjmem alkoholu nebo jídla s vysokým podílem sacharózy. V takové situaci dobře pomáhají masáže nebo inhalace s použitím relaxačních a uklidňujících silic – citrusů, dřevitých a květinových vůní, některých koření např. Muškátový oříšek.

Aromaterapie a křečové žíly


Častým problémem, který může aromaterapie pomoci řešit, jsou křečové žíly, otoky nohou a lymfatické otoky. Péče o dolní končetiny je dosti zanedbávaná a přitom důležitá. Pomoc při křečových žilách poskytují silice z Geránia, Cypřišku, Máty peprné nebo Limetek. Směs těchto silic v Jojobovém vosku je určena pro jemné potírání postižených míst bez tlaku. Podobně může při různých otocích pomáhat masáž se silicí Jalovce, který má diuretický účinek. Lymfatický otok v místech uzlů lymfatických žláz je třeba odstranit co nejdříve, aby lymfa mohla volně proudit a nebyl ohrožen samouzdravný proces. Zde, kromě Jalovce, prospívá silice Geraniová, Pačuli a Rozmarýnu. Také v tomto případě je třeba vytvořit max 2,5% roztok v kvalitním oleji a nanášet několikrát denně jemnou masáží až do vymizení otoku. Tady lze doporučit přípravek Varixmed, který velmi účinně likviduje nežádoucí zdravotní i kosmetické defekty plynoucí z tohoto onemocnění.
Péče o dolní končetiny pomocí aromaterapie je příjemná a také účinná díky osvěžujícím a prokrvujícím účinkům silic. Jejich přirozený protiplísňový účinek byl zmíněn výše a v případě dolních končetin je zvláště žádoucí.

Aromaterapie a sexuální problémy:

To co je s aromaterapií zvláště spojováno, jsou relaxační až sedativní vůně s afrodisiakálním účinkem. Opravdu, partnerská masáž s použitím přípravků se silicemi Růže, Geránia, Růžového dřeva, Galbána, Santálového dřeva, Nardu a dalších je nejen úžasný zážitek, ale také lék na psychickou impotenci či frigiditu. Výborně poslouží ALADINO Uklidňující tělový olej nebo Tělový balzám afrodisiakální. Taková oboustranná masáž obnovuje zašlé romantické vztahy, provoní celé tělo i ložnici a doteky s ní spojené jsou výjimečně příjemné a uvolňující. Na stres, migrény, strach a úzkost není nic lepšího.

Bolesti v zádech (vertebrogenní syndrom):


Jsou to bolesti kloubů a svalů, významně rozšířené v celé populaci, hlavně u starších lidí a sportovců. Z medicínského hlediska jde o náročnou problematiku, zvláště u náhle vzniklých poruch, kde odborné lékařské vyšetření je vždy nezbytností. Příčin vzniku těchto potíží je celá řada a tato problematika naplňuje jeden celý lékařský obor-rheumatologii. Aromaterapie má svůj význam u chronických onemocnění jak páteře, tak kloubů především charakteru artritidy. Zde se uplatňují zvláště silice rozptylující bolest jako je máta, libavka, heřmánek, koriandr, eukalyptus a další. Současně jsou to také silice prokrvující a protizánětlivé, k nimž patří kromě předchozích černý pepř, benzoin, borovice, cypřišek, jalovcové bobule, myrha, vavřín a další. Ty jsou součástí přípravků ALADINO Dolormed a Rheumed či Sportmed, které se aplikují lokální jednoduchou masáží do postižených míst. U bolestí způsobených silnou námahou svalů se uplatňují silice lemongrasu a rozmarýnu, které urychlují odplavení mléčné kyseliny a jejich následné uvolnění a rehabilitaci.

Závěr

Aromaterapie je u nás mladá a tudíž ohrožená nekvalitní nabídkou. Proto je nutné dobře
vybírat jen z nabídky firem, které mají kompletní portfolio výrobků a tradici ve vývoji
s dobrým textovým vybavením obalů. Dalším problémem je také lákání zákazníka na nízkou
cenu nebo zdůvodňování přemrštěných cen vyšší než dosažitelnou kvalitou. Ale to už je věcí zákazníka a koneckonců také trvalého vývoje osvěty a informovanosti trhu.
Přírodní vůně vnášejí do našeho života další rozměr spojený s tělesným i duševním zdravím. Je naléhavé, aby výrobky z této kategorie byly opět v rukou odborníků – lékařů, farmaceutů a vzdělaných pracovníků v kosmetice a balneoterapii, kam právem patří. Tak bude i u nás povznesena tato královská medicína na místo, které jí náleží.

Pavel Jurič, Aromedica