Aromaterapie v sauně

Použitím některých silic je možné dosáhnout podpory řady významných vlivů sauny - detoxikace, relaxace a eliminace stresových hormonů, uvolnění dýchacích cest a urychlení léčby jejich nemocí, akutních i chronických. Silice se v teple sauny vypařují velmi rychle, a proto je dobré je kapat nejlépe na savý materiál na podlaze. Předávkování zde hrozí také proto, že vnímání čichem je za vyšších teplot omezené a tak se může snadno stát, že použijeme zbytečně velké dávky, které v konečném důsledku zhoršují terapeutický efekt. Jelikož v sauně sledujeme výše zmíněné cíle, je nutné dbát na terapeutické množství rozptýlených silic, aby efekt nebyl opačný. Na trhu se můžete setkat s různorodou nabídkou směsí pro tento účel, jejichž názvy mají spíše sklon k „poezii" než informaci. Proto přípravek, který neobsahuje důvěryhodné informace v češtině, raději vynechte. Jak už víte, kvalitní přírodní silice je látka vysoce účinná a tudíž potencionálně nebezpečná. Proto dbejte na zásady aromaterapie v sauně zvláště obezřetně a zavrhněte každá doporučení k přímé aplikaci nebo vnitřnímu použití. Vzhledem ke zmíněnému omezení je výběr silic pro saunu trochu omezený, ale i tak dostatečně široký, aby každý našel ty své oblíbené vůně. Budou sem patřit jednak silice stimulační a prokrvující s bakteriostatickými účinky, působící proti virům a plísním, a kromě nich také silice zklidňující a harmonizující s antidepresívními účinky. Sauna pomáhá zbavit se také toxických látek a i zde je možno doporučit některé silice, které při vdechování podporují vylučování toxinů získaných z potravin a ovzduší. Možná bude pro pravidelné návštěvníky zajímavé, vytvořit si vlastní směs do sauny. Zde je dobré vědět, že taková směs se tvoří podobně jako parfém - spodní, střední a vrchní tóny. Ty jsou jednoduše určeny těkavostí dané látky. A těď několik doporučených silic a jejich indikace:

* Šalvěj muškátová (Salvia sclarea) - obecně na deprese, premenstruační syndrom, frigiditu, laryngitidy (krční infekce), menstruační bolesti.

Tato silice je silné euforikum a její účinek je podobný drogám. Je nutno jí tedy dávkovat obezřetně. Na deprese ovšem účinkuje se značnou efektivitou. Tento účinek je zřetelný i při použití šalvěje muškátové jako afrodiziaka. Je pravděpodobné, že uvolňuje estrogen a tím povzbuzuje libido zvláště u žen. Tento účinek má zároveň tišící vliv na menstruační bolesti a změny nálad před menstruací. Opatrnost v sauně si zaslouží také proto, že je to silné sedativum a snižuje krevní tlak, což naopak může hypertonikům pobyt v sauně umožnit, nebo prodloužit. Vždy je třeba vyzkoušet malé množství.

* Růže (Rosa damascena, centifolia) - úzkosti, menstruační problémy, PMS, deprese, sexuální poruchy, emocionální poruchy, kocovina.

Tato velmi drahá a vzácná silice je k dostání v některých speciálních prodejnách jako 1% roztok v jojobovém vosku pod značkou ALADINO. I v takovém ředění však staší jen několik kapek na celý pobyt v sauně. Efekt růžové silice je ovšem ohromný a široký. Kromě rozmanitých pozitivních účinků na pleť je růže výborný lék na játra, detoxikuje a pomáhá při léčbě alkoholizmu, po otravě alkoholem a je výborným diuretikem a laxativem. Její vznešená vůně potlačuje takové negativní emoce jako je závist, žárlivost, vzdorovitost a podobné povahové vady. V sauně se také uplatní její protizánětlivé účinky a to zvláště na dýchací cesty.

* Rozmarýn (Rosmarinus officinalis) - revmatizmus, svalové bolesti, fyzická slabost, duševní únava, ztráta vlasů, jaterní a žlučníkové potíže.

Tato silice je především stimulant, a to jak fyzický tak i psychický. Výborně podporuje soustředění a paměť, schopnost učit se a radovat se z učení. Podporuje činnost srdce, trávení, jater, ledvin, dýchání, krevní oběh, žlučníku a štítné žlázy. Dalo by se říci, že je to generální stimulant mozku a celého těla. Je výborný v sauně proto, že všech těchto účinků lze dosáhnout inhalací a tím se mobilizační účinek sauny znamenitě rozšíří a prohloubí. Rozmarýn má také bolest rozptylující účinky a v sauně může tišit bolesti neuralgické, migrény, křeče a podobně.

* Tea Tree (Melaleuca alternifolia) - infekce dýchacích cest, močového ústrojí, kůže, vaginální, vyrážky, dermatomykózy, paraziti.

Rozsáhlé léčivé schopnosti této silice se realizují především v oblasti léčby zánětlivých onemocnění a v sauně využijeme hlavně účinky na dýchací cesty. Jeho účinky se projeví také při boji s plísněmi. V sauně je jeho prospěšnost důležitá i proto, že likviduje bakterie a plísně rozptýlené v ovzduší, a proto po sobě zanecháme saunu bez případné infekce, použitelnou bez obav pro další uživatele. Protože je tento olej hojně užíván pro výrobu různých kosmetických přípravků, je nutno připomenout, že obal, který podobný výrobek nechrání před UV zářením, umožní rychlé zničení bioaktivity a tím znehodnocení účinků silice. Je třeba podotknout, že plastový bílý obal nebo bezbarvé sklo takovou ochranu rozhodně neposkytuje. Směs ALADINO - SAUNA nabízí vyváženou kombinaci silic, které postihují ty nejdůležitější účinky, které aromaterapie v sauně může nabídnout. Tyto čtyři silice jsou jen malou ukázkou toho, co všechno může aromaterapie ve spojení se saunou pro vás udělat. Jak vidíte, je opravdový důvod obě tyto léčebné a velmi příjemné metody spojit a vzájemně je tak obohatit. Ať už budete používat saunu domácí, nebo veřejnou, vždy svým osvíceným přístupem současně také obohatíte vaše společníky o účinky těchto vzácných darů přírody, kterými rostlinné silice bezesporu jsou. Nezapomínejte však, že kvalita je nejlepší recept, a proto nakupujte jen v lékárnách a renomované značky vyhněte se všem dodavatelům, kteří nemají vhodné obaly, kteří nemají české etikety s úplným spojením na výrobce, kteří nemají kompletní sortiment aromaterapie a prodávají jen tzv. olejíčky. U těchto dodavatelů nemáte nikdy záruku a nevíte co ve skutečnosti kupujete. Protože pobyt v sauně je léčebný a inhalace silic je intenzívní, musíte v tomto případě být zvláště opatrní. Shodně všichni tvrdíme, že naše zdraví je to nejcennější co máme. Proto je dobré ho šetřit, ale nešetřit na něm.