Článek o alergiích

Prima tipy aromaterapeuta Pavla Juriče pro alergiky:

 

  • Aromaterapie ve zkratce znamená léčbu přírodními éterickými oleji obsahujícími rostlinné silice, tedy produkty metabolismu rostlin. Rostlině slouží především k ochraně před různými druhy škůdců a onemocnění a k vábení opylovačů. Toho, že se jedná o bioaktivní, se silným hormonálním účinkem, však může využít i člověk u celé řady psychosomatických potíží, a to hlavně v oblasti prevence. Nejrychlejší, nejpříjemnější a nejbezpečnější metodou je vdechování silic rozptýlených ve vzduchu – vstup přes sliznice do krevního oběhu člověka trvá pouze několik minut a účinek je tedy téměř okamžitý. Což je právě pro alergiky – bez ohledu na typ alergie - zvlášť zajímavé.
  • Praktických způsobem použití éterických olejů je aplikace pomocí vysavače, a to jakéhokoliv i staršího typu, nebo čističky vzduchu. Toto spojení umožní nejen nenásilnou inhalaci účinných látek, ale současně také provede efektivní dezinfekci a dezodoraci ovzduší v místnosti. Navíc dezinfikujete i prostor uvnitř vysavače, což je právě místo vysoké koncentrace bakterií, plísní a roztočů. Většinou už proto, že většina uživatelů nechává filtrační sáček po skončení vysávání v přístroji a používá jej opakovaně, přičemž jsou bakterie, plísně a roztoči při příštím vysávání hojně rozfoukáni zpět do prostoru místnosti. Rostlinné silice dokáží beze zbytku tyto živé organismy zničit a zcela eliminovat jejich následné škodlivé působení.
  • Jako alergici byste vůbec neměli používat jakékoliv syntetické deodoranty obsahující chemické látky, které alergické reakce organismů, únavu a podrážděnost naopak podporují. Podobné látky obsahují prací prášky, aviváže, kosmetické přípravky a různé nosiče vůní na toaletách či v automobilech.


Recept na aplikaci rostlinné silice do vysavače:

Silici v podobě eterického oleje je možno nakapat přímo na koberec nebo jiné čištěné plochy (s výjimkou silic přírodně zbarvených, např. pomeranč, mandarinka apod.) a poté začít vysávat. Případně můžete aplikovat v množství několika kapek do hadice vysavače vypnutého nebo zapnutého na nižší výkon. Tímto způsobem dojde ke spolehlivé dezinfekci. Vybírejte oleje pouze čistě přírodní, bez syntetických příměsí, některé koupíte v lékárně, případně ve specializovaných prodejnách, například Aromedica (viz adresář na straně 48). Tam vám také poradí, který, případně která směs bude právě pro vás nejvhodnější. Například eukalyptus je silně dezinfekční éterický olej se stimulačními účinky, vysoce účinný při likvidaci virových a bakteriálních, zejména stafylokokových ložisek. Máta má osvěžující a uklidňující účinky, pomeranč zase výrazné repelentní účinky a je vhodný právě k likvidaci roztočů.