Jak poznáte, že koncentrovaný přírodní přípravek obsahuje potřebné účinné látky?

1. Jaké jsou legislativní požadavky na pravdivou informaci o přítomnosti účinných látek? Prakticky žádné. Výrobce musí doložit jen shodu mezi recepturou a údaji na etiketě. Vlastní přítomnost deklarovaných komponent nikdo nekontroluje ani se nezabývá jejich koncentrací či kvalitou. Takže zákazník je zcela vydán napospas tvrzením a slibům výrobce. Nu a jak to známe z politiky, čím jsou košatější, tím je to podezřelejší. Takže je velmi nutná opatrnost u těch, v jejichž rétorice je častým slovem pojem „nejlepší, jedinečný, bezkonkurenční" a další hojně užívané superlativy.


2. Jak poznáte, že koncentrovaný přírodní přípravek obsahuje potřebné účinné látky?

Kvalita a koncentrace přírodních účinných látek je obvykle (ne však vždy) vyjádřena konečnou cenou produktu a úsporným dávkováním. Nízká cena „přírodního" produktu a vysoké doporučené dávkování poukazují zjevně na nepatrnou nebo žádnou přítomnost deklarovaných, obvykle drahých, účinných látek. V případě éterických olejů to může být také jejich nízká kvalita či náhrada syntetickou vůní. Ceny přírodních kvalitních surovin stále rostou a při jejich správné účinné koncentraci nelze výrobky držet v nějaké „dostovkové" ceně.


3. Zvláštní kapitolou v této oblasti je módní trend užívání BIO certifikátů, jejichž získání a deklarace má obdobný charakter. Je také třeba vzít na vědomí virtualitu takového značení, neboť v globálním systému hospodaření lze jen velmi těžko, pokud vůbec, odstranit vlivy, které zcela čistý přírodní produkt kontaminují různými rezidui, i když je snad bio zemědělec sám nepoužívá. Uvidíme, co v této věci přinese nová úprava v rámci legislativy EU.


4. Samotná koncentrace je dána způsobem použití a doporučeným dávkováním. Samozřejmě platí řada omezení, zvláště u éterických olejů, jejich účinnost je již ve vysokých ředěních značná, ale pokud musíte vyprázdnit polovinu obsahu do lázně, abyste vůbec měli nějaký senzorický vjem, pak asi nebude vše jak být má. Totéž pak je nutné vztáhnout i na pleťovou kosmetiku, masážní a jiné podobné přípravky.


5. U nás je to tak, že u přípravků do koupele a sprchy používáme obvykle 5% koncentraci silic a pokud jsou přítomny extrakty, pak cca 10% těch. U masážních a tělových přípravků se to pohybuje kolem 3,5%, pro děti pak cca 1%. Produkty pleťové v bázích krému, gelu či oleje mají pak rozpětí od 1% do 10%, přičemž vysoké koncentrace jsou v přípravcích s minimální spotřebou na konkrétní potíže (artritida, lupénka, záněty parodontu apod.). Ovšem všechny výrobky pak obsahují řadu dalších účinných složek přírodního původu - sůl z Mrtvého moře, fruktózu, celou škálu rostlinných olejů, přírodní vitamíny a speciální složky, minerální vodu. Jinými slovy můžeme říci, že řada produktů obsahuje 100% účinných látek.

Na závěr tedy vás chci povzbudit, abyste se kdykoliv ptali na složení a koncentraci přírodních složek, protože vám to rádi a pravdivě zodpovíme. Máme se čím chlubit.

Přeji vám dobré zdraví
Pavel Jurič