Mateřídouška obecná – Thymus serpyllum

Tradičně pochází název této malebné bylinky od jména matky Ježíše, Marie, ale hojně byla používána při předkřesťanských obřadech ve slovanských zemích obecně. Bez ohledu na religiozitu to nebylo ke škodě, ale naopak. Její objemné účinky potvrzují správnost lidové moudrosti, která hledala vždy pro větší společenství nějaké sjednocující a přitom ochranné prvky, společná vůně, pryč s bakteriemi (ač o nich nikdo nic nevěděl).

Jemná luční vůně je doprovázena celou řadou významných somatických účinků, stejně jako u Thymus vulgaris - tymiánu, který je v každé kuchyni. Jejich letmým výčtem pochopíte, že toto poněkud opomíjené koření by mělo být na našich poličkách v první řadě. A to neplatí jen o kulinaření, ale pro domácí kosmetiku stejně.

Tak tedy: záněty průdušek, černý kašel (naštěstí již vymýcen), dezinfekce ústní dutiny a hrdla, tlumí kvasné procesy ve střevech, mírní bolesti zubů, velmi dobře pomáhá při bolestech a zánětech kloubů, odstraňuje plísňová onemocnění pokožky lidí i zvířat, neuralgie, nespavost, kašel, astma. Zajímavé je použití při nočním pomočování, dětském průjmu. Většina z nás ocení působení proti lupům nebo při některých typech alergií. Tradice podporuje antistresové použití bylinky v polštáři, ale málo se ví o jejím účinku v boji s alkoholizmem.

Povětšinou vystačíte s nějakými odvary (čínská tradice doporučuje var bylin cca 15 min), vhodným doplňkem jsou silice rozpuštěné v mléce, medu, olejích pro koupele, masáže apod.

Na odvar pro vnitřní užití užívejte polévkovou lžíci sušené drogy na 250 ml, do koupele svařte cca 100 gramů sušené drogy. Nepřehánějte to a neužívejte déle než měsíc.

Silný vývar či silici (nebo oboje) můžete vmíchat do jakéhokoliv jednoduchého krému v množství cca 5% extraktu, 0,5% silice. Získáte výborný protizánětlivý krém. Roztřepáno v převařené mírně slané vodě budete mít skvělé tonikum na smíšenou zánětlivou pleť i kloktadlo na zanícené dásně a bolesti v krku. Výborný účinek má taky napařování pleti mateřídouškovým odvarem. Čistí pleť, pomáhá unaveným a zaníceným očím, uklidňuje a podporuje spánek. Potom odvar použijte na spláchnutí vlasů po umytí, nebo jako lázeň na svědivou pokožku, zanícené klouby či kožní plíseň.

Jak již bylo řečeno, obdobné postupy můžete přizpůsobit pro domácí zvířata, která trpí podobnými obtížemi a taková mateřídoušková péče je rozhodně potěší.