Péče o ruce, nohy a záda

Jediným požadavkem pro takovou masáž je kvalitní přípravek, jemnost a cit. Pokožka rukou si zaslouží minimálně stejně významnou péči jako obličej, neboť její namáhání je rozmanité a má mnoho příčin. Je to slunce, detergenty, prach a nečistoty, častá zranění, fyzická práce, sport a další. Přitom ruka obsahuje nejvíce nervových zakončení na našem těle a je tedy hlavním zdrojem dotekových vjemů a následných pocitů. Je také nejčastěji ve styku s vodou a chladem, s dráždivými látkami, které narušují jak pokožku, tak i nehty. Nehtové lůžko samo o sobě je citlivou partií, která si zaslouží samostatnou péči i vzhledem k tomu, že stále přetrvávají některé zastaralé a zdravotně nebezpečné kosmetické úpravy této části ruky.

Aromaterapie díky svému širokému spektru účinků je pro péči o ruku vynikajícím nástrojem a přípravky jako Manumed, který lze koupit v lékárně, poskytují ruce, nehtům a nehtovému lůžku ideální péči. Co většinou pokožce na ruce chybí je kvalitní tuk a regenerační látky podporující látkovou výměnu v buňkách. Konstrukci ruky, která je dosti složitá, chybí zase rehabilitační masáž se stimulujícím a uvolňujícím efektem. Taková masáž i bez znalosti reflexologie udělá mnoho dobrého v oblasti ovlivnění tlakových bodů. Proto také hlazení, objímání a stisky rukou jsou tak psychicky stimulující a emotivní. Ruka je tedy nejen pracovním nástrojem, ale především vizitkou naší péče o kulturu těla, naší vzdělanosti a zájmu o zdraví, našeho estetického cítění. Je zdrojem téměř všech dotekových reakcí, zvláště emotivních a její reflexologie ovlivňuje celé tělo. Péče o ruce nemůže tudíž ustrnout na občasném potření laciným krémem, který neobsahuje žádné výživné přírodní komponenty a tukovou složku tvoří pouze minerální neúčinný olej. Ruka a její pokožka vyžaduje mimořádně kvalitní péči jak z oblasti kosmetické, tak i rehabilitační.

p____e-o-ruce_-nohy-a-z__daPřípravky používané na ruce musí nezbytně obsahovat přírodní oleje a vosky v dostatečném množství a látky podporující omlazování, látkovou výměnu a regeneraci - rostlinné silice s cytofylaktickým účinkem jako je pačuli, labdanum, olibanum, levandule, T Tree, cedrové dřevo a další. K vynikajícím rostlinným olejům na ruce patří např.pšeničné klíčky, slunečnicový panenský olej, jojobový a včelí vosk. Měly by mít také protizánětlivé a bolest rozptylující účinky. Zde je ideální silice libavková, koriandrová, mátová, niaouliová, cajeputová, eukalyptová, heřmánková, kafrová, rozmarýnová, arniková. Tyto silice je možné v takových případech jako jsou revmatitidy, artritidy, poúrazové stavy a další problémy, kdy je omezená pohyblivost, aplikovat v masážním přípravku, jako je třeba Rheumed nebo Dolormed, jemnou tlakovou masáží dlaně a hřbetu ruky s mírným vytahováním a mnutím prstů. Takovou masáž si můžete udělat sami, ale zprostředkovaná je lepší jak z terapeutického tak i z citového hlediska. Ruka má sice jen 28 kostí, ale je schopna zaujmout asi 10 milionů různých postavení, aniž byste na to museli myslet. Přitom tyto polohy mohou být spojeny jak s mimořádnou silou, tak i jemností a citem. Proto naše ruce potřebují tak zvláštní péči. Jejich jemnost není jen v jejich pokožce, ale také ve schopnosti zprostředkovat city druhým lidem. Kromě celé ruky bychom měli věnovat zvláštní péči nehtům a nehtovému lůžku. Co platí pro nehty na rukách je do značné míry společné i nehtům na nohách. Jejich onemocnění mohou být rozdílná, ale prevence se příliš neliší. Kromě úrazů jsou nejčastější onemocnění lišeje, kandidózy a paronychie (zánět nehtového lůžka). Avšak i kožní onemocnění jako psoriáza nebo alopecie mají na vzhled a kvalitu nehtů vliv (odlučování nehtů od lůžka, rýhy v nehtech). Na některých defektech se také mohou poznat určité probíhající choroby a dysfunkce.

Časté defekty také způsobuje nevhodná kosmetická úprava kůžičky a nehtového valu stříháním nebo jiným násilným vniknutím do citlivé oblasti nehtového lůžka. Odstraněním kůžičky a nehtového valu může snadno proniknout infekce do nehtového lůžka a způsobit tak až ztrátu nehtu rozsáhlým zánětem. Přípravky pro péči o nehet a nehtové lůžko by proto měly obsahovat jak voskové báze (Aromedica jojobový a včelí vosk) tak protizánětlivé a protiplísňové látky (silice Aladino levandulová, bazalková, labdanum, bříza bělokorá). Nehet a jeho okolí by měl být pravidelně masírován takovým produktem (např. Aromedica Manumed, Pedimed) až do změknutí kůžičky a nehtového valu. Potom je možné, pokud chcete, kůžičku prstem jemně zatlačit. Nikdy nepoužívejte nástroje ani nehet. V případě zánětu nebo plísňového onemocnění je třeba dbát na důkladnou hygienu nehtů, rukou i nohou a všeho, s čím přijdou do styku. V takových situacích jsou velmi vhodné časté koupele s přidáním silic o nichž již byla zmínka, nebo některého koupelového oleje s protizánětlivým účinkem (např.Aromedica Koupelový balzám regenerační) s obsahem silic jako je labdanum, kadidlo, jasmín nebo růžové dřevo. Alergie a ekzémy: jsou častým a nepříjemným problémem zvláště na rukou, stejně jako je silné pocení rukou. V tomto případě mohou pomoci teplé koupele s přidáním silice jalovcové, kmínové a kadidlovníkové, nebo kombinace růže, geránium a levandule. Na pocení je dobrá kombinace cypříšku, šalvěje a guajakového dřeva. Obecně lze také použít v těchto případech silice z bergamotu, myrhy, tymiánu a lemongrasu. Opět musíme však klást důraz na kvalitu - jen značkové silice z lékárny s kompletně vybavenou etiketou s označením „pro kosmetické účely". Velmi prospěšný je také přípravek Aromedica Psorimed, který lze použít jak při těchto potížích, tak obecně při problémech s lupenkou a ekzémy. Tato onemocnění jsou téměř vždy projevem nějaké dysfunkce a je třeba jim věnovat odbornou pozornost. Samozřejmostí je také přihlédnout ke stravovacím návykům a celkovému životnímu stylu.

Nohy, stejně jako ruce, ačkoliv konají mnoho práce a nosí nás, jsou často zanedbávány dokud se s nimi nezačne něco dít. Protože jsou obyčejně schované v botách, nedbáme mnohdy ani na stránku estetiky. Překvapeni pak bývají až naši hostitelé, kteří ještě nepřivykli našemu specifickému odéru jako vlastní rodina. A tak péče o nohy má stránku funkční i estetickou. Kromě běžného ošetření v oblasti hygieny, potřebují i nohy pravidelné masáže s použitím nějakého přípravku s obsahem přírodních vosků a olejů (např.Pedimed). Takový přípravek slouží k ošetření pokožky, která má své specifické požadavky - díky obuvi má omezenou možnost větrání a dýchání, je v teplém a vlhkém prostředí, ideálním pro růst plísní, v některých oblastech je silnější než jinde na těle a má sklon k vysychání a praskání. Z hlediska reflexologie je masáž nohy stejně důležitá jako masáž ruky, neboť dráhy mezi chodidlem a dlaní jsou přesně propojeny a často ovlivňují stejné orgány.

Jemná a kvalitní masáž nohy je významným regenerátorem a za určitých podmínek má také značný afrodisiakální podtón. Aby nohy dobře vypadaly a sloužily musí pokožka na nich být zdravá a pružná. Plísňová onemocnění, která trápí velkou část naší populace tomu často brání a mnohdy jsou spojena se společensky nepřijatelným pachem. Speciální aromaterapeutické přípravky (např. Mykolmed olej a Mykolmed sprej) jsou určeny k prevenci a podpůrné léčbě plísňových onemocnění, která by měla být léčena také medikamentózně. Z oblasti rostlinných silic se zde jako účinné projevují především bříza, šalvěj, TTree, hřebíček pupen, geránium, jalovec bobule, myrha. Velmi užitečné jsou pro nohy pravidelné lokální koupele, kdy v jedné nádobě máme teplou vodu s 10 kapkami silic rozpuštěných v medu a v druhé vodu studenou. Střídáním těchto lázní dochází k silnému prokrvení, uvolnění a odstranění bolesti. Silice mají mnohem lepší podmínky k proniknutí do podkoží a mohou tak rychleji působit nejen na plísňová onemocnění a pokožku, ale na klouby a svaly. Zvláště důležitá je péče o nohy pro diabetiky, kde jakékoliv zanedbání může vést k nezhojitelným zraněním a ztrátě končetiny. Nicméně my všichni bychom měli být našim nohám vděční za jejich práci a investovat do nich co si zaslouží, chceme-li, aby o sobě dávaly vědět jen svou pružností a krásou. Příčiny bolestí zad jsou opravdu mnohé a většina z nich pochází ze špatného držení těla, nesprávného životního stylu, nevhodné stravy, přetěžování a nevhodných sportovních aktivit. Jsou to potíže disharmonie páteře a svalového korzetu, který jí podpírá. Značný vliv na tento stav má také naše psychické rozpoložení. Pro tyto potíže je aromaterapie dobrým pomocníkem, neboť současně ovlivňuje svaly, klouby i náladu. Stále více se ukazuje stav psychiky jako rozhodující faktor k ovlivnění celkového zdraví a kvality života. Člověk, který je stále v napětí a stresu má potíže s trávením, soustředěním, snadno se vyčerpá, zpravidla špatně spí a jí, má blíže k návykovým látkám, hlavně lékům, a všeobecně zanedbává svůj vzhled a stav. To se už od dětství projevuje vadným držením těla a později patologickými změnami na páteři.

Lidská kostra je architektonicky uzpůsobena k dynamickému pohybu a nečinnost jí rozhodně neprospívá, stejně jako jí škodí přetěžování nebo zátěže jednostranné (vrcholový sport, nevhodné posilování). Také metabolizmus látek pro stavbu kostry nezbytných je odpovídající množství pohybu. Je zřejmé, že si člověk může uchovat zdravou kostru až do pozdního věku jen když vyrovnaně cvičí, nebo se zdravě pohybuje. Hříchy mládí se ale odstraňují špatně. Proto je nutné aplikovat masáže zad od narození, a to jak z důvodů psychických (posilování vztahu dítě-rodič-sourozenec) tak i pro vyrovnaný fyzický vývoj, který je bez zdravé páteře nemožný. Taková každovečerní masáž ovlivní také tok lymfy, odstraní stres a prohloubí spánek. Velmi snadno to poznáte i na kojenci. Masážní přípravky na záda nemusí mít především dobrý skluz, jak se všeobecně věří. Musí ale být vyrobeny výhradně z přírodních látek. Penetrace pokožkou je rychlá a účinná metoda, jak dostat látky tam, kam potřebujeme. Když uvážíte, že záda jsou největší plochou těla a kolem páteře je řada reflexních bodů, je význam absorpce účinných látek na zádech nepřehlédnutelný.

Směsi silic vhodných pro takovou masáž jsou různé podle momentálního cíle, který sledujeme. Pačuli, myrha, labdanum, galbánum, olibanum, nard, bergamot, růže, jasmín a podobné silice použijeme v případě uklidnění, potlačení napětí, před očekávanými problémy. Rozmarýn, máta, citrón, bazalka, libavka, piment, vavřín, koriandr, eukalyptus, niaouli, cajeput, T Tree, heřmánek použijeme při bolestech, únavě, zánětech, nachlazení. Jako nosný olej postačí kvalitní slunečnice, mandle sladké nebo vinné semeno. Takové masáže zahánějí únavu, chmury a nemoci. Stálé stížnosti na zdraví a únavu nevyvolají lítost, ale otázku „kdo za to může a co proti tomu děláš"? Mluvíme-li o kultuře těla, naše ruce a nohy by měly být na předních místech v plánované péči pro jejich důležitost v práci, citovém životě a zdraví. Držení těla a dobrý psychický stav nám dodávají sebedůvěru a podporují osobní úspěšnost. Krása nemůže být cílem, ale jen výsledkem našeho kultivovaného zájmu o zdravý životní styl a to opět souvisí s naší vzdělaností a kulturností. Tak budou naše ruce, nohy i postoj vypovídat nejen jací jsme, ale i kdo jsme.