První pomoc

Použití rostlinných silic ve spojení s první pomocí je tudíž velmi vhodné pro jejich psychosomatický účinek. Vedle analgetických a dezinfekčních jsou tu také důležité účinky detoxikační a zklidňující. Toho lze využít na poštípání a pokousání až po otevřené rány a spáleniny. Silice byly tímto způsobem hojně využívány ve válkách, během epidemií a podobných katastrof. Použití aromaterapeutických přípravků v první pomoci má mnoho výhod skrývajících se v jejich jednoduchém a bezpečném použití spolu s rozsáhlými samoúzdravný proces podporujícími účinky. V domácí a cestovní lékárničce by neměli chybět tyto silice:

  • Máta peprná (Mentha x Piperita): viz minulé vydání časopisu
  • Eukalyptus (Eukalyptus globulus): viz minulé vydání časopisu
  • Levandule (Lavandula angustifolia): analgetikum při revmatismu, bolestech svalů, artróze, antibakteriální, proti plísním včetně nehtových, protizánětlivá při suchých ekzémech, poštípání, zánětech dutin, poraněních, oparech, vředech, akné, všech kožních infekcích, bronchitidě, chřipce, nachlazení, proti křečím, sedativní, proti bolestem hlavy, migréně, potížím se spánkem a nespavosti, nervovým problémům, kardiotonikum při tachykardii, proti průjmu, vysokému tlaku, melancholii, léčí bércové vředy, popáleniny, odřeniny a hnisající rány. Může být aplikována neředěná na pleť.
  • Niaouli (Melaleuca viridiflora): chrání pleť proti zvýšené radiaci a popáleninám, analgetikum, antibakteriální, proti katarům (i chronickým), proti infekcím – respiračním, kožním, štípnutí hmyzem, při opaření, protizánětlivá – dutiny, nosohltan, bronchitida, vaginální infekce, infekce močových cest, prostaty, zánět žil, proti parazitům, odpuzuje hmyz, proti revmatické artritidě, antiseptická – při infikovaných zraněních, zánětech dýchacích cest, protinádorový účinek – rakovina prsu, rakovina konečníku, účinky protivirové – virová žloutenka, střevní katar, genitální herpes, při plynatosti, gastritidě, žaludečních a dvanáctníkových vředech, bělotoku, bronchitidě, kašli a rýmě, horečce, bolestivé a nepravidelné menstruaci, arteroskleróze, vysokém tlaku, působí jako imunostimulant na leukocyty v infikovaných oblastech, na rozšířené žilky a hemeroidy, lupénku, vředy, vrásky, plísňové infekce, jako tonikum.
  • Rozmarýn (Rosmarinus off. Ct. Cineol, ct. Camphor): analgetikum – migréna, bolestivé trávení, antibakteriální, protiplísňové, protiinfekční , protizánětlivé – cysty, zánět svalů, zánět středního ucha, revma, svalové křeče, zánět pakostnice, zánět močového měchýře, protikřečové, kardiotonikum, nedostatečná produkce žluči, popáleniny, poranění, migréna, bolesti hlavy, arterioskleróza, pohmožděniny, detoxikuje játra – žloutenky, cirhóza, hepatitidy, zvětšená játra, selhání močového měchýře, trávení – bolestivé, ztížené, průjem, zácpa, diuretikum, bolestivá a nepravidelná menstruace, zvýšená hladina cukru při diabetu, nízký a vysoký tlak, močové kameny, vysoký cholesterol, odstraňuje hleny při bronchitidě, zánětu dutin, neuralgie, roztroušená skleróza, bolesti svalů, epilepsie, revmatizmus, nervové tonikum – špatná paměť, hysterie, ochablost, závratě, sexuální tonikum – impotence, stimulant, proti nočnímu pomočování. Jak je vidět z jednotlivých účinků, těchto několik silic pokryje bezpečně většinu náhlých akutních, ale také chronických potíží a úrazů, aniž by vzniklo jakékoliv nebezpečí ze zneužití či zhoršení stavu.

Silice mají tu přednost, že je můžeme podle jednotlivých účinků také kombinovat mezi sebou a jejich žádoucí účinky tak zvýraznit. Nezapomeňme, že stále platí zásada, že méně je více. Proto používejte silice jak je to jen možné ředěné dle návodu na lahvičce, který tam nesmí chybět. Silice kupujte zásadně v lékárně a vždy jen ty, které obsahují všechny identifikační údaje v češtině včetně úplného spojení na dodavatele, včetně telefonů. Jakékoliv potíže potom můžete konzultovat ihned s dodavatelem prostřednictvím vašeho lékaře. Jak už víte, aplikace jsou různé – od bezpečné a bezproblémové inhalace z kapesníku, přes rozprašování ve vodě nebo vysavačem a použití v napařovací žehličce, až po masáže či potírání poraněných míst silicemi v kvalitním oleji, či rozpuštěných v medu do koupele nebo perorální aplikaci, pokud to situace nezbytně vyžaduje (střevní a žaludeční potíže). Vždy však pracujte s minimálním množstvím, neboť zvyšování koncentrace snižuje účinnost. Úzkostlivě dbejte na výběr dobré kvality. Jak je zřejmé z indikací, lze silice použít jako prevenci (např. proti poštípání) i jako podpůrnou léčbu (např.při poštípání), při nevolnosti v autě, proti únavě (např.při řízení), při šoku ze zranění a bolesti, při všech možných úrazech a potížích (průjem, zácpa při cestování). Snadnost aplikace a snadná přenosnost silic v lahvičkách z aromaterapie činí ideální systém první pomoci v domácnostech, na pracovištích i na cestách. Na trhu se také objevují některé vyspělé přípravky již připravené na přímé použití při poraněních, šoku, zvracení, na zánětlivá onemocnění různého druhu apod. naučit se pracovat se silicemi je jednoduché a příjemné, poskytnutí takové první pomoci pak bezpečné a vysoce efektivní.