Těhotenství a porod - jak může pomoci nastávajícím maminkám aromaterapie

Těhotenství je doba nadějí a obav, radosti i nervozity, poznávání nových věcí, stavů, rozpoložení a pocitů. Doba, kdy všichni v rodině potřebují zvláštní péči a také pomoc, kterou by si měli být schopni a ochotni poskytovat. 
Samozřejmě na prvním stupni žebříčku je nastávající matka, neboť její aktuální stav je „jiný“ než obvykle. 

Ale opravdu jí nelze izolovat nějakou zvláštní péčí, jako by byla nemocná, což industriální porodnictví rádo naznačuje. Jedinečné a prospěšné na tomto rodinném stavu není jen skutečnost příchodu nového člena, ale ta zvláštní až sváteční potřeba péče veskrze kolektivní. Může to být výborná příprava pro vytvoření jedinečné láskyplné atmosféry, do které se všechna miminka opravdu těší a která jediná je správná.
Jak na to a co na to aromaterapie?

Atmosféra rodiny se během těhotenství zcela jistě změní a to v mnoha viditelných i neviditelných projevech a polohách. Může to sice vypadat, že hlavním zdrojem změn je matka, ale všichni ostatní jsou tak trochu také v „jiném“ stavu a generují svým chováním změny, které mohou produkovat napětí, stres, obavy…. To nakonec může přinést tak nežádoucí nesoulad a s ním ostych až nechuť k poskytnutí vzájemné tak potřebné pomoci.

Tato pomoc není hlavně ve slovech, i když ta jsou velmi důležitá, ale v dotycích. Rodiny, kde si lidé málo dotýkají, nebo jsou jejich doteky formální a chladné, mají v tomto období zvláštní problém a atmosféra rodiny může být pro matku a dítě velkou zátěží. Je třeba všem pomoci s uvolněním, zintenzivněním pozitivních prožitků, potlačením napětí a stresu.

Zde se ideálně hodí nádherné vůně silic jasmínu, růže, santalového dřeva, pomeranče a pomerančových květů, geránia a heřmánku. Tyto vůně je ideální používat v již hotových produktech, kde spolupůsobí synergicky na celý organizmus matky – v koupeli a masáži. Čím častěji bude matka používat takové produkty (Feminol , Regenerační balzámy , Osvěžující balzámy), tím více bude mít rodina důvodů ke spontánním dotekům a tím méně stresu se dostaví.

Velmi prospěšné jsou také silice levandule, ylangu, citrónu a majoránky, muškátové šalvěje, jalovce. Jejich uplatnění je také na ranní nevolnosti, otoky, močové potíže apod. 

Zvláštní kapitola je pak péče o pokožku a příprava na porod. Na denní potírání proti striím je výborný Regenerační balzám , zatímco na masáž hráze používejte 1% roztok růže a heřmánku v jojobovém vosku.


Také nezapomeňte na své žíly a možný výskyt hemoroidů. Kromě pohodlného ležení na zádech s nohama lýtky položenýma na židli, si dopřejte lehké potírání lýtek přípravky Varixmed Rutinol z důvodů prevence. Na hemoroidy používejte přípravek Gallotin . Všechny tyto produkty obsahují řadu silic s okamžitým a hojivým účinkem.

Na každý závěr dne, kdy je rodina pohromadě, si dopřávejte malé i větší masáže navzájem a použijte kterýkoliv z našich Tělových olejů či Balzámů.

Nezapomínejte také na miminko, i ono si zaslouží masáž a věřte tomu nebo ne, co uklidňuje maminku, to dělá dobře i miminku. To vás pak odmění klidnou povahu a lepším spánkem. To není špatná motivace co, tatínkové